BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Kostolík Streda nad Bodrogom

Kostolík postavil niekedy v druhej štvrtine 13. storočia na vyvýšenine neďaleko rieky Bodrog ako jednoduchú stavbu s obdĺžnikovou loďou, mierne vyoseným kvadratickým presbytériom a západnou emporou. Prvýkrát sa v písomných prameňoch spomína v roku 1329.

V roku 1598 Mikuláš Bočkai opevnil spolu s neďalekým hradom aj kostol a mal ich prepojiť podzemnou chodbou. Románska stavba bola zrejme poškodená v roku 1670, keď cisárske vojská po odhalení Vešeléniho sprisahania zasiahli proti Štefanovi Bočkaiovi zo Stredy nad Bodrogom a zbúrali jeho hrad.
V 17. storočí, uvádza sa, že najneskôr v rokoch 1627/1628, získali kostolík kalvíni. Keď sa dostal späť do rúk katolíkom po potlačení povstania Františka II. Rákociho (1703 - 1711), bol v zlom stave bez strechy. Loď bola následne zastrešená v roku 1710, svätyňa zostala stále otvorená a podľa dobových prameňov mal v nej rásť orech vysoký ako dospelý človek.
Rozsiahlou prestavbou prešiel kostolík v roku 1800. K západnému priečeliu vtedy pristavali barokovo - klasicistickú vežu, zo severnej strany presbytéria pribudla sakristia. Loď dostala nové klenby a zbarokizovaná bola aj empora.
Ďalšej obnovy sa dočkal v 30. rokoch 20. storočia. Najprv ho dal v roku 1931 opraviť barón František Véčei, kedy vznikli aj pseudorománske združené okná na južnej strane lode a východnej stene sakristie. V roku 1936 prešiel odbornou obnovou.

Zdroj: Apsida

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo