BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Skalný budzogáň

Tento zaujímavý prírodný úkaz sa nachádza v Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid (867 m n. m.) v Súľovských vrchoch. Skalný útvar dosahuje výšku skoro 14 m, má úzku základňu a širšiu vrchnú časť.O tomto prírodnom skalnom útvare neobvyklých tvarov existuje legenda vysvetľujúca jeho vznik.

V minulosti na svahu Žibrid rástol najväčší strom na svete - hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor, ktorému chýbal budzogáň, a tak si povedal, že si ho z tohto stromu vyrobí. Ako si tak z hromoduba vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, veľmi sa nahneval, z celej sily ho zapichol do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa tak stala skala, ktorá tam stojí dodnes. V skutočnosti však za jeho vznikom stojí erozívna činnosť vody trvajúca dlhé storočia. 

Skalný budzogáň je obklopený hustým lesom, a preto ho nevidno ani z hrebeňa Súľovských skál. Turisti sa tu môžu dostať z kúpeľného mesta Rajecké Teplice po približne dvoch hodinách príjemnej prechádzky lesom po náučnom chodníku so 6 stanovišťami. Na každom stanovišti sa záujemcovia dozvedia niečo nové o prostredí, ktorým práve prechádzajú. Turistická trasa prechádza ponad obec Zbyňov, má prevýšenie okolo 500 m a je dlhá približne 6,5 km. 

Tento prírodný výtvor sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás Slovenska.

 

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo