BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Tekovské múzeum vydalo publikáciu o prírode Slovenska pre deti

Tekovské múzeum v Leviciach vydalo novú detskú publikáciu o prírode Slovenska, zameranú na obojživelníky a hady. Publikácia Obojživelníky a plazy našej prírody vychádza necelé dva mesiace od vydania prvej publikácie múzea Obojživelníky a plazy mesta Levice a na 68 stranách prináša všetky pôvodné druhy, vyskytujúce sa na území Slovenska. Pozostáva z dvoch častí – pexesa a omaľovánky so sprievodným náučným textom.

"Ochranu biodiverzity a živej prírody, do ktorej sa zaraďujú aj mloky, žaby, korytnačky, jašterice a hady, treba začať od útleho detstva. Práve preto sme zostavili knižočku, ktorá sa pútavou formou usiluje aj tomu najmenšiemu človiečiku poodhaliť tajomstvá živej prírody. Vychádzali sme z hravej formy, ktorá je deťom najbližšia," povedal autor textovej časti Štefan Čambal. Podľa jeho slov je publikácia pravdepodobne prvou a jedinou tohto zamerania a formy na Slovensku.
      Obálku publikácie tvorí pexeso, zobrazujúce všetky naše druhy obojživelníkov a plazov. Vo vnútri knihy nájdu čitatelia omaľovánku s čiernobielymi a farebnými ilustráciami. Nechýba ani stručný text, ktorý vhodným spôsobom približuje deťom i rodičom život týchto unikátnych tvorov, skonštatoval Čambal, ktorý omaľovánku a pexeso zostavoval spoločne s ilustrátorom a grafikom Petrom Hoffmannom. Výber druhov zobrazených obojživelníkov a plazov nebol náhodný. "Vychádzali sme z fotografií, ktoré sme spravili popri zoologických výskumoch pri príprave predošlej publikácie. Využili sme však aj pomoc ďalších kolegov fotografov, pretože niektoré druhy v levickej prírode nenájdeme," povedal Čambal.

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo