BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Gaderská dolina

Keď v Gaderskej doline prejdete Čertovou bránou, neocitnete sa v pekle, ale v raji. Jedna z najkrajších a najznámejších dolín Veľkej Fatry očaruje nielen turistov. Jej scenérie obľubujú aj filmári. Nakrúcali tam napríklad vojnový film Dolina, rozprávku Plavčík a Vratko i prvý slovenský film Jánošík.

Blatnica je vstupom do asi 16 kilometrov dlhej Gaderskej doliny, ktorá je vhodná na horskú turistiku s výstupmi na vrchy Tlstá a Ostrá, alebo na príjemnú prechádzku v dolnej časti doliny či cykloturistiku. Je to bralná časť Veľkej Fatry, akési skalné mesto, ktoré vyniká zaujímavým krasovým reliéfom. ,,Sú tam stĺpy, previsy, bralá, skalné diery, skalné okno," opisuje Lucia Poláčiková zo Správy Národného parku Veľká Fatra. V podzemnom svete sú desiatky priepastí, polojaskýň či jaskýň, z ktorých najznámejšia je Mažarná. K jaskyni sa dostanete z Vápennej doliny pri výstupe na vrch Tlstá. Poláčiková dodáva, že Mažarná je významným náleziskom kostrových zvyškov medveďa jaskynného a prieskumy ukázali, že bola obývaná už v praveku.

Ďalším významným nálezom z Blatnice je hrob veľkomoravského veľmoža a meča s rukoväťou vybíjanou zlatom a striebrom. Meč je datovaný do obdobia vlády kniežaťa Pribinu a viaže sa k nemu povesť o statočnom šuhajovi Blatoňovi, ktorý ochránil Mojmíra i samotného Pribinu pred veľkým rozzúreným turom. Za odmenu mu daroval kus zeme i vzácny meč. Repliky meča z 8. storočia daroval v roku 2005 Ivan Gašparovič v tom čase svojim prezidentským kolegom Georgeovi W. Bushovi a Vladimirovi Putinovi. Celú povesť o starodávnom meči si môžete prečítať na hrade Blatnica, na ktorý vedie z doliny náučný chodník. V súčasnosti zrúcaninu zachraňujú dobrovoľníci zo združenia Diadém. Môžete im pomôcť napríklad aj vynesením zopár škridiel k hradu, ktoré nájdete poukladané na kope pri chodníku k pamiatke.

Údolie s množstvom bočných dolín sa najlepšie zdoláva na bicykli, ktorým sa cez Dedošovu dolinu dostanete až pod hlavný hrebeň Veľkej Fatry. Alebo sa z ústia dolín môžete vybrať k dvom vysokým skalám, ktoré sú len kúsok od seba a tvoria Čertovu bránu. Za ňou je oblasť Selenec a potom Národná prírodná rezervácia Padva. Tento pralesovitý kút s vysokou ochranou, ktorý je domovom medveďa hnedého, je pre verejnosť uzavretý.

Zdroj: pravda.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo