BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Ozdín hrad


O hrade, ktorý stál kedysi na kopci nad obcou Ozdín v Novohradskej stolici severne od Lučenca, nezostalo dodnes takmer nijakej stopy. Lokalita sa nachádza asi 2 km nad obcou Málinec, smerom na Lazy.

Postavili ho pravdepodobne v polovici 13.storočia, pretože prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1279, keď si bratia Oturichovci rozdelili budovy hradu. A. Mocsáry uverejnil kópi slovenského listu, ktorý datoval do roku 1282 /"Pán od Turich z hradu a Twrdze nassi Uzdin"/. S.Tomášik datuje list do roku 1482, F.V.Sasinek do roku 1587 a V.Chalupecký tvrdí, že ide o falzum z 19. storočia. Nie je teda isté, či išlo naozaj o hrad Ozdín už v 13.storočí, ale dispozícia hradu ho radí do tohoto obdobia. V polovici 15.storočia bol začas v moci Jiskrových vojsk, od ktorých ho v roku 1460 vydobil kráľ Matej Korvín, o čom hovorí posledná písomná zmienka o hrade. V polovici 16.storočia patril pravdepodobne Františkovi Bebekovi, majiteľovi fiľakovského hradu.V dejinách nezohral významnejšiu úlohu a po skončení tureckého nebezpečenstva sa majitelia prestali starať o jeho údržbu, takže v polovici 17.storočia už pravdepodobne úplne spustol a zanikol.

Ozdínsky hrad bol pomerne malý objekt a skladal sa z horného vnútorného, stredného a vonkajšieho hradu. Horný hrad tvorila vežovitá obytná stavba obdĺžnikového pôdorysu, chránila ju okrúhla veža stredného hradu od V, od SZ palác stredného hradu a okrúhla veža vonkajšieho hradu. Súčasťou vnútorného hradu bola aj cisterna. Neveľké predhradie ohraničovalo areál hradu a vstupovalo sa doň z juhovýchodnej strany bránou so strážnicou a padacím mostom.

Z architektúry hradu sa nezachovalo už nijaké nadzemné murivo. Jeho miesto označuje len translančná televízna veža, ktorú postavili v areáli horného hradu

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo