BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Galéria umelcov Spiša

Galéria umelcov Spiša patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne, ale aj na Slovensku a adekvátne má aj najmladšiu umeleckú zbierku, hoci základy zbierkového fondu boli položené ešte pred vznikom samostatnej galérie na pôde vtedajšieho Vlastivedného múzea, dnes Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.

Základ zbierkového fondu tvorilo okolo päťsto umeleckých diel zo starších zbierok múzea. Už táto základná kolekcia obsahovala diela prevažne súčasných výtvarníkov, ktorých so Spišom spájal ich pôvod, alebo na Spiši žijú a tvoria, prípadne v tomto regióne dlhodobo pôsobili.   

Sídlom galérie sa stala historická budova v centre mesta Spišská Nová Ves. História objektu - pôvodne meštianskeho domu siaha do druhej polovice 16. storočia.

Zaujímavá renesančná architektúra s trojpriestorovým členením s krížovými a valenými klenbami so zachovanými detailami arkád, stĺpov, ríms a krákorcov vytvára pre návštevníka príťažlivé prostredie.

Zbierkový fond sa počas dvadsiatich rokov činnosti galérie rozrástol viac ako o trojnásobok, dnes ho tvorí 1672 kusov výtvarných artefaktov z oblasti maľby, grafiky, ilustrácie, fotografie a sochárskej tvorby.

Výtvarné diela zo zbierkového fondu sú prezentované v troch stálych expozíciách. Po vzniku galérie v roku 1987 bola vyinštalovaná prvá stála expozícia Umelci Spiša, v roku 1987 pribudla stála expozícia kresieb a malieb Jozefa Hanulu a od roku 2002 expozícia sochárskej tvorby v Záhrade umenia.

Vo výstavných priestoroch galérie sa vystrieda každoročne okolo dvadsaťpäť výstav domácich , ale i zahraničných autorov.

Hlavné galerijné aktivity sa sústreďujú na kooperáciu a podporu spoločných projektov so zahraničnými partnermi a propagáciu nášho výtvarného umenia v zahraničí.

Foto: www.gus.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo