BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Drienčanský hrad


Zrúcaniny hradu postaveného v 13. storočí, ktorý spustol koncom 17. storočia.
Nakoľko je zaniknutý hrad podarilo sa nám nájsť o ňom iba zopár prebratých informácií. Dúfam, že budú pre Vás rovnako zaujímavé ako pre nás.

Jeden amatérsky archeológ napísal:

Jedná sa o skutočnosť, že lokalizácia zvyškov hradu je na kraji obce Drienčany. Ja sa snažím využívať techniku a tak pri svojich potulkách využívam navigáciu Garmin. Pri tomto hrade ma však sklamala, teda tento hrad nebol v ponuke navigácie. Tak som sa rozhodol pohľadať ho podľa intuície. 

Keď som sa približoval k obci Drienčany od Teplého vrchu, zbadal som po ľavej strane vrch, ktorý najlepšie spĺňal predpoklady "hradného vrchu“. V automape, ktorú používam, je tiež znak hradu umiestnený nad obec Drienčany, zhruba do miest, kde sa nachádza mnou avizovaný "hradný vrch" a nie priamo do obce.

Podľa mapy som zistil, že najlepší prístup na tento vrch bude z obce Papča. Tu som odparkoval auto a spolu so synom sme sa vybrali na obhliadku. Najskôr sme šli po poľnej ceste, neskôr málo používanou lesnou cestou až do lesa pod kopec. Tu som si uvedomil, že kopec, ktorý je predo mnou ešte nie je ten, ktorý by som považoval za správny a tak sme sa so synom dohodli, že vylezieme najskôr na bližši kopec a potom po hrebeni sa dostaneme k "nášmu" kopcu.

Liezli sme kolmo hore, čo najkratšou cestou na vrch kopca a tu sme sa stretli so zaujímavým nálezom. Asi 30-50 metrov pod vrcholom sme narazili na dva balvany, teda aspoň zo začiatku to tak vizeralo. Pri podrobnejšom skúmaní sme však ako laici usúdili, že sa nejedná o prírodný útvar, ale o UMELÝ, teda najskôr o časť múru. K tomuto záveru ma vedie skutočnosť, že sa v "balvane" nachádzali ostré kamene - skaly, spolu s guľatými, elipsovitými, ktoré sa nachádzajú vo vodných tokoch. Tieto kamene boli spojené nejakým pojivom. Urobil som si pár snímkov fotoaparátom, nakoľko vtedy som tento objav nepovažoval za dôležitý.

Vyliezli sme na vrchol, následne sme sa po hrebeni presúvali k vrcholu, kde sa dalo predpokladať umiestnenie hradiska, ale žiadne iné stopy sme nikde nezistili. Nakoniec sme sa inou cestou vrátili do obce Drienčany, kde sa nachádza informačná tabuľa a časť zrekonštruovaného opevnenia, ktoré vraj malo patriť hradisku. 

Foto: www.pamiatky.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo