BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

NIMNICA, najmladšie slovenské kúpele


V údolí rieky Váh sa medzi Považskou Bystricou a Púchovom nachádzajú naše najmladšie kúpele – Kúpele Nimnica. Ležia na úpätí výbežku Javorníkov nad Nosickou vodnou nádržou, známou ako Priehrada mládeže.

Prišli na svet náhodou, nečakane: pri hĺbení základovej jamy priehradného múru sa v roku 1953 pod úrovňou hladiny Váhu objavila podozrivá voda, ktorá bola čistá, trochu slaná a šumela. Uhličitá voda s vysokou koncentráciou minerálnych látok zachytili pri hydrogeologickom prieskume vo viacerých vrtoch. Objav vzbudil pozornosť širokej verejnosti, a keď sa v niektorých prípadoch prejavili u stavbárov priehrady aj pozitívne zdravotné účinky, rozšírila sa správa o zázračnej liečivej sile týchto vôd. Pod tlakom verejnej mienky a, samozrejme, po overení zdravotnej prospešnosti nimnických vôd, sa postavila budova Balneoterapie, v ktorej bolo  sústredené stravovanie, zdravotnícke služby, kúpeľné procedúry i kongresová sála, zabezpečili sa ubytovacie kapacity a kúpele sa začali využívať na liečenie dýchacích a zažívacích ústrojov. Dnes je indikačný zoznam rozšírený aj o choroby obehového, tráviaceho, pohybového ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, onkologické, nervové, ženské onemocnenia a choroby z povolania.

Tunajšia jedinečná liečivá voda je vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanovo – sodná, jódová, so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov, slabo kyslá, studená, hypotonická s celkovou mineralizáciou okolo 5 000 mg/l. Minerálna voda priaznivo pôsobí aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pri liečbe vysokého krvného tlaku a pohybového aparátu.

Neveľká kúpeľná lokalita sa rozprestiera v lesoparku pri vodnej nádrži na výbežku vrchu Javorníky.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia kúpele stagnovali, ale v posledných rokoch naberajú nový dych. Urýchlene rekonštruujú, vynovujú, modernizujú.  V roku 2010 sprevádzkovali medicínske wellness centrum a pustili sa do rekonštrukcie kúpeľného domu Balneoterapia, teraz Balnea Grand, čo výrazne skvalitnilo liečebné i wellness služby. Začiatkom roka 2014 zrekonštruujú bazén a súčasne postupne modernizujú aj ubytovacie kapacity.

Okrem klasických liečebných pobytov kúpele pripravujú aj kratšie relaxačné a wellness pobyty pre samoplatcov.

Autor: Hana

Foto: archív Kúpele Nimnica

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo