BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

NIMNICA, najmladšie slovenské kúpele


V údolí rieky Váh sa medzi Považskou Bystricou a Púchovom nachádzajú naše najmladšie kúpele – Kúpele Nimnica. Ležia na úpätí výbežku Javorníkov nad Nosickou vodnou nádržou, známou ako Priehrada mládeže.

Prišli na svet náhodou, nečakane: pri hĺbení základovej jamy priehradného múru sa v roku 1953 pod úrovňou hladiny Váhu objavila podozrivá voda, ktorá bola čistá, trochu slaná a šumela. Uhličitá voda s vysokou koncentráciou minerálnych látok zachytili pri hydrogeologickom prieskume vo viacerých vrtoch. Objav vzbudil pozornosť širokej verejnosti, a keď sa v niektorých prípadoch prejavili u stavbárov priehrady aj pozitívne zdravotné účinky, rozšírila sa správa o zázračnej liečivej sile týchto vôd. Pod tlakom verejnej mienky a, samozrejme, po overení zdravotnej prospešnosti nimnických vôd, sa postavila budova Balneoterapie, v ktorej bolo  sústredené stravovanie, zdravotnícke služby, kúpeľné procedúry i kongresová sála, zabezpečili sa ubytovacie kapacity a kúpele sa začali využívať na liečenie dýchacích a zažívacích ústrojov. Dnes je indikačný zoznam rozšírený aj o choroby obehového, tráviaceho, pohybového ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, onkologické, nervové, ženské onemocnenia a choroby z povolania.

Tunajšia jedinečná liečivá voda je vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanovo – sodná, jódová, so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov, slabo kyslá, studená, hypotonická s celkovou mineralizáciou okolo 5 000 mg/l. Minerálna voda priaznivo pôsobí aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pri liečbe vysokého krvného tlaku a pohybového aparátu.

Neveľká kúpeľná lokalita sa rozprestiera v lesoparku pri vodnej nádrži na výbežku vrchu Javorníky.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia kúpele stagnovali, ale v posledných rokoch naberajú nový dych. Urýchlene rekonštruujú, vynovujú, modernizujú.  V roku 2010 sprevádzkovali medicínske wellness centrum a pustili sa do rekonštrukcie kúpeľného domu Balneoterapia, teraz Balnea Grand, čo výrazne skvalitnilo liečebné i wellness služby. Začiatkom roka 2014 zrekonštruujú bazén a súčasne postupne modernizujú aj ubytovacie kapacity.

Okrem klasických liečebných pobytov kúpele pripravujú aj kratšie relaxačné a wellness pobyty pre samoplatcov.

Liečebné pobyty sú zamerané na liečbu ochorení tráviaceho, dýchacieho, obehového ústrojenstva, ženských a onkologických chorôb a chorôb z porúch látkovej premeny žliaz s vnútornou sekréciou.
Rekondičné pobyty sa zameriavajú na prevenciu a doliečenie niektorých civilizačných ochorení (napríklad vysoký tlak krvi), pohybového ústrojenstva, dýchacieho ústrojenstva.
Relaxačné a wellness pobyty pomáhajú pri odbúravaní stresu a prevencii civilizačných ochorení. Vyhľadávajú ich predovšetkým mladší ľudia, ktorí okrem okolitej prírody stvorenej na túry a wellness služieb tu majú aj multifunkčné ihrisko, požičovňu bicyklov, fitnescentrum, stolný tenis, biliard, hudobné a tanečné večery.
Senior pobyty  sú určené klientom, ktorí majú priznaný starobný, prípadne invalidný dôchodok, a chcú niečo urobiť pre svoje zdravie a udržanie dobrej kondície.

Okolie kúpeľov:

Nosická vodná nádrž, asi 12 km dlhá a 1 km široká, je rekreačnou oblasťou s možnosťou plavby výletnou loďou, pestovania vodných športov, rajom rýb a vodných vtákov. Okolitý lesopark a Javorníky s nádhernými vyhliadkami do okolia sú ideálne pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. V susedstve je mesto Púchov (4 km), Považská Bystrica (11 km) a asi 25 km severne od kúpeľov leží mesto Žilina.

Autor: Hana

Foto: archív Kúpele Nimnica

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo