BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Kúpele Dudince

Na juhu Banskobystrického kraja, kúsok od mesta Levice, ležia vyhľadávané liečebné kúpele Dudince, ktoré majú svojich priaznivcov u nás doma i v zahraničí. Niektoré pravidelné návštevníčky kúpeľov tvrdia, že im tunajšia voda dokáže dlho udržať mladistvý vzhľad a vitalitu.

Unikátne dudinské minerálne pramene obsahujú sírovodík, oxid uhličitý a mnohé vzácne prvky priaznivo pôsobiace na prevenciu a liečbu ochorením pohybového a srdcovo-cievneho aparátu. V kombinácii s vysokokvalifikovaným zdravotníckym personálom, pohodlným ubytovaním a pestrým sortimentom kúpeľných a wellnessových služieb sú zárukou k dosiahnutiu fyzickej i duševnej pohody. Kúpeľné procedúry sa poskytujú v niekoľkých liečebných domoch a moderných wellness hoteloch, ktoré sa nachádzajú v rozsiahlom parku. Na okraji pokojného kúpeľného mestečka, na mieste niekdajšieho verejného kúpaliska, bolo pred pár rokmi postavené dobré vybavené moderné termálne kúpalisko Dudinka s relaxačným a atrakciovým bazénom s teplotou vody 28 ºC, detským bazénom (30 ºC) a minerálnym  bazénom s vodou 33 ºC teplou. Vyhľadávajú ho najmä hostia, ktorí prichádzajú do Dudiniec za oddychom a rodinnou rekreáciou.

Rovinaté okolie kúpeľov je vhodné na nenáročnú cykloturistiku, vodné toky lákajú rybárov a milovníci histórie si prídu na svoje v blízkych Leviciach, kde sú zachované zvyšky stredovekého hradu či v Brhlovciach, kde sa nachádzajú jedinečné obydlia vytesané v tufových skalách.  

Legenda o pôvode dudinských prameňov, lepšie povedané o ich názve hovorí, že v 2. storočí pred Kristom, keď na územie dnešného Slovenska prišli Rímania, časť z nich sa utáborila asi 2 km južne od dnešných kúpeľov. Jednej noci rímskemu vojvodcovi zmizol z tábora syn. Vojacii ho dlho neúspešne hľadali. Nakoniec ho našiel otec na brehu jazierka s čudnou vodou. Bol bez známok života a zdalo sa, že chlapcovi už niet pomoci, no zúfalému otcovi prišla na pomoc dobrá víla menom Dudinka. Svojim dotykom premenila otrávenú vodu na priezračnú a životodárnu, pokropila ňou chlapcovú tvár a tak mu vrátila život. Na pamiatku tejto udalosti nechala víla tejto vode liečivú moc a ľudia túto minerálnu vodu odvtedy volajú podľa nej - Dudinka a miesto, kde uzdravuje ľudí - Dudince.

V kúpeľoch sa nachádza ešte jedna zaujímavá jedinečnosť - Rímske kúpele alebo tiež Močidlá. Je to rozsiahla travertínová terasa asi meter vyvýšená nad okolitým terénom, ktorá vznikla spojením viacerých kôp. Na terase je umelo vytesaných 32 bazénikov. Udajne ich vyhlbili rímski vojaci (preto Rímske kúpele). Vyššie položené bazény vraj patrili veliteľom a spodnejšie mužstvu. Tieto „kúpele v prírode“ napĺňané minerálnou vodou ľudia po celé stáročia využívali na liečenie, ale tiež v nich vraj močili konope (preto Močidlá). Až do roku 1958 bol pritok minerálnej vody do bazénov činný. Odvtedy nevšedný útvar bez vody zvetráva a zarastá vegetáciou. Aj tak však púta pozornosť svojou mohutnosťou.

 

Autorka: Hana

Foto: archív kúpeľov Diamant a Marcela Siváková

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo