BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Manínska tiesňava

Patrí medzi najkrajšie prírodné lokality Považia. V roku 1967 bola vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu, nachádza sa v Strážovských vrchoch, v blízkosti mesta Považská Bystrica. Manínska tiesňava predstavuje pravdepodobne najužší skalný kaňon v Strednej Európe.

Východiskom do nej je mestská časť Považská Teplá. Manínska tiesňava vznikla zarezaním Manínskeho potoka do vápencov a rozdelením Manínskeho bradla na dva vrchy: Veľký (891 m n. m.) a Malý Manín (812 m n. m.).

Nachádza sa tu množstvo druhov rastlín a živočíchov na relatívne malej ploche, čo je spôsobené vysokou vlhkosťou a rozdielmi v nadmorskej výške. Manínska tiesňava ďalej pokračuje v Kostoleckú tiesňavu, kde sa nachádza najväčší skalný previs Karpatského oblúku.

Doprava do Manínskej tiesňavy je zabezpečená mestskou a prímestskou dopravou z mesta Považská Bystrica. Tesne pred vstupom do Manínskej tiesňavy je kúpalisko, ktoré slúži rekreačným účelom minimálne. Každoročne sa tu usporadúva turistické podujatie Jelemnického jarná 25-tka.

Ak budete počas horúcich letných mesiacov prechádzať okolo Považskej Bystrice, môžete sa zastaviť v Manínskej tiesňave. Nájdete tu príjemné schladenie, relax a krásnu prírodu.

Foto: www.dromedar.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo