BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Prehľad najlepších mobilných aplikácií, ktoré vám spríjemnia cestovanie

Viete si dnes predstaviť cestovanie bez technológií? Kým v minulosti sa ľudia zaobišli bez mapy a kompasu, dnes takmer každý potrebuje smartfón. Jeho praktickosť môžete podstatne zvýšiť pomocou mnohých aplikácií. Ktoré by vám v telefóne na cestách nemali chýbať?

Mapová aplikácia nesmie chýbať

Dvaja hlavní hráči na poli smartfónov – Google a Apple – majú každý svoju vlastnú mapovú aplikáciu. Výhodou systému iOS od spoločnosti Apple je, že v telefóne iPhone môžete mať obe aplikácie. Preto odporúčame všetkým, aby si okrem predvolených máp Apple stiahli aj Mapy Google.

Sú to nepostrádateľné aplikácie, ktoré vám pomôžu nájsť cestu, zaujímavé podniky a budú vás navigovať, či už šoférujete, cestujete verejnou dopravou alebo sa pohybujete pešo.

Spomeňme aj českú aplikáciu Mapy.cz, ktorá sa v konkurencii rozhodne nestratí. Vyniká svojimi offline mapami na stiahnutie a najmä svojou praktickosťou pri turistike na turistických chodníkoch.

Ak jazdíte predovšetkým autom, môžeme vám na navigáciu odporučiť vynikajúcu aplikáciu Waze.

Ubytujte sa na pár kliknutí

Preč sú časy, keď ste si museli dovolenku prácne plánovať mesiace vopred v cestovnej kancelárii. Ubytovanie si dnes môžete nájsť za pár minút prostredníctvom mobilnej aplikácie. Najpoužívanejšie aplikácie v tejto oblasti sú Booking.com a Airbnb.

Kúpte si letenky nebo cestovné lístky

Rovnaká zmena nastala aj vo využívaní verejnej dopravy. Letenky sa dajú ľahko vyhľadať prostredníctvom stránok Kiwi.com, Skyscanner alebo aplikácií konkrétnych leteckých spoločností.

To isté platí aj pre vlakové lístky (na Slovensku využijete aplikáciu IDeme vlakom, v Českej republike si ich zase môžete kúpiť napríklad cez aplikáciu Môj vlak v prípade Českých dráh, ostatní dopravcovia majú vlastné aplikácie), pre informácie o MHD v slovenských mestách skúste aplikáciu Ubian. Slovenské alebo české aplikácie sa často dajú použiť aj na nákup zahraničných cestovných lístkov, prípadne je potrebné vyhľadať lokálne „ticketové“ aplikácie používané v konkrétnych krajinách.

Slovník a prekladač

Stačí zájsť len kúsok za hranice a ocitnete sa v úplne inom svete, kde vám nikto nerozumie. Našťastie sa tento problém dá veľmi spoľahlivo vyriešiť pomocou správnej aplikácie. Základom môže byť obyčajný slovník, ale pokročilejšie aplikácie (napríklad Google Translate) dnes dokážu preložiť aj fotografovaný text alebo preložiť zložité vety, ktoré potom môžete druhej strane prečítať so správnou výslovnosťou a prízvukom. Iné špecifické aplikácie sú určené na konverzáciu medzi dvoma osobami, z ktorých každá hovorí iným jazykom.

Nezabudnite na financie

Pred odchodom do zahraničia sa uistite, že máte prístup k svojej bankovej aplikácii. Často vás to môže v núdzi zachrániť. Okrem toho sa hodí aj aplikácia poisťovne. Môžete ju použiť napríklad na vybavenie cestovného poistenia na poslednú chvíľu.

 

Zdroj foto: Jacob Lund / Adobestock.com

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo