BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Veľkonočný pondelok

Na Slovensku na Veľkonočný pondelok prichádza k slovu korbáč s farebnými stuhami, maľované vajíčka, čokoládové zajačiky a stôl vo väčšine domácností plný dobrôt. Niektorí z nás vnímajú Veľkú noc len ako príchod jari, iní ju môžu spojiť s oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

Na oslavu jari sa na Slovensku pálili čarodejnice ako znamenie odchodu zimy a z rovnakého dôvodu sa hádzala do potoka smrtka. Oheň v akomkoľvek prevedení, od pálenia smrtky až po ohňostroje, je symbolikou prebudenia sa po dlhom zimnom čase.

Rovnako je príchod Ježiša na Veľkú noc a zapálenie svätého veľkonočného ohňa je pre kresťanov na Veľkú noc centrálnou udalosťou. Vajíčka symbolizujú úrodnosť a predstavujú nový život, ale tiež silu, nesmrteľnosť, návrat jari a vďaka škrupinke aj pocit bezpečia.

Ako darček má byť vajíčko plné a namaľované. Tradičná a najvýrečnejšia je červená – farba života. Odtiaľ tiež všeobecne používaný názov pre maľované vajíčka – kraslice. Slovanská tradícia zachovala pestrú škálu maľovania kraslíc s často vzájomne súvisiacimi vzormi. Na slovenskom území sa táto práca rozvinula do špecifickej šírky. Na krasliciach sa dá rozoznať mnoho techník zdobenia, farebností a vzorov, ktoré sa líšia podľa krajov aj dobou.

Baránok je všeobecne veľkým symbolom Veľkej noci a jar nie je jediný dôvod, prečo je s ním Veľká noc spojená. Baránok bol často v minulosti najvhodnejšou obeťou bohom alebo býval zabíjaný na oslavu židovských sviatkov.

Sú však štáty, kde sa Veľká noc oslavuje trochu inak a nemusí to byť práve na jar, pretože južná pologuľa v období Veľkej noci práve vstupuje do obdobia jesene.

Foto: www.webnoviny.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo