BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Zelený štvrtok


Zelený štvrtok je v kresťanskom kalendári štvrtok pred Veľkou nocou a je súčasťou Svätého týždňa. V tento deň pripomína sa Posledná večera, ktorú slávil Ježiš spolu so svojimi učeníkmi.

Názov „zelený“ je odvodený zo spomienky na sviežu zeleň pre Ježiša v osudovej Getsemanskej záhrady,

Na Zelený štvrtok či Bielu sobotu sa muži, ženy aj dospievajúca mládež chodili umývať do potoka. Začínalo sa už pred ranným zvonením. Dievčatá verili, že po takomto umytí budú čerstvé ako lastovičky, nebudú mať pehy na tvári a ak si umyjú vlasy, rýchlejšie im budú rásť. Spievali:

Vodička čistučká, Kristova matička,

omývaš brehy, korene, omývaj i mňa,

biedne, hriešne stvorenie.


Naposledy pred Veľkou nocou pri večernej omši zaznejú zvony. Zvuk zvonov až do Veľkej noci nahrádzajú rapkáče. V každej farnosti počas omši sa po zazvonení zvonov zaviazali a po zahratí na orgáne sa uzamkol. Zvuky sa rozozvučia až na Bielu sobotu po západe slnka.

Pri večernej liturgii sa pripomína posledná Ježišova večera, ustanovenie eucharistie a Ježišovo umývanie nôh jeho učeníkov. Táto tradícia sa zachovala až po dnes. Pri svätej omši umýva kňaz vybraným 12 chlapom nohy. 12 – predstavuje dvanástych apoštolov.

Po sv. omši sa konalo na miestnej fare hostina ako znak poslednej večeri. Zvyky a tradície počas veľkonočných dní patria medzi najkrajšie...

Foto: www.teraz.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo