BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Šamorín – synagóga

Židia sa nesmeli usadiť v meste Šamorín, preto sa usídlili v blízkom Mliečne, odkiaľ dochádzali za obchodom do Šamorína. V šesťdesiatych rokoch 19. storočia založili organizovanú židovskú obec aj v Šamoríne a postupne sa tam väčšina židov z Mliečna presťahovala.

V roku 1912 si komunita postavila novú synagógu vo východnej časti mesta. Prosperujúca židovská obec s 318 členmi bola zničená počas holokaustu a dnes v Šamoríne nežijú žiadni židovskí obyvatelia.

Synagóga sa zachovala vo svojom pôvodnom architektonickom prostredí spolu s bývalou židovskou školou a inými objektmi zaniknutej židovskej obce. V blízkosti sa nachádza aj židovský cintorín. Synagóga sa dvakrát vyhla zničeniu. Nemecká armáda, ktorá ju používala ako muničný sklad, ju pôvodne plánovala pred ústupom v roku 1945 vyhodiť do povetria.

Synagóga stála opustená v deväťdesiatych rokoch 20. storočia, kedy ju druhýkrát zachránili pred demoláciou manželia Csaba a Suzanne Kissovci a začali s jej obnovou. Založili v nej progresívne centrum súčasného umenia, ktoré vďaka rôznym hudobným, literárnym  a výtvarným podujatiam slúži ako centrum pre medzinárodný multikultúrny dialóg.

V roku 2000 navštívila synagógu Jeho Svätosť tibetský dalajláma.

Foto: www.geocaching.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo