BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Vianoce v Gazdovskom dvore

Spoznajte priebeh tradičných vianočných sviatkov na myjavských kopaniciach počas tematického programu pre deti a študentov, zameraného na zvyky v predvianočnom a vianočnom období v oblasti Myjavy, ktoré sa prelome novembra a decembra ponúkne Gazdovský dvor v Turej Lúke.

Blížia sa sviatky radosti, šťastia a pokoja, ktorým dnes ľudia pripisujú iné hodnoty, než aké vyznávali naši predkovia. Dnes už málokto vie, akú dôležitosť a vážnosť im v minulosti pripisovali. S tým súviselo i samotné slávenie vianočných sviatkov so všetkým, čo k Vianociam neodmysliteľne patrilo.

Na Myjavsku si pripravili rozprávanie o zvykoch a tradíciách počas adventu a Vianoc spojené s výrobou vianočných ozdôb, zdobením medovníkov a spievaním kolied. V myjavskej Turej Lúke na vás čaká skvelý program pripravený k najkrajším sviatkom roka.

Deti z materských škôl, žiaci základných a stredných škôl si môžu v rámci neho vypočuť rozprávanie o predvianočnom období – advente, ako aj o tradičných Vianociach v kopaničiarskom regióne. Bude to rozprávanie o čarovnej moci stridžích dní, akými boli Katarína, Ondrej, Barbora, Mikuláš, Lucia a Tomáš.

Ľudia totiž v minulosti verili, že počas nich mohli zlé sily škodiť rovnako ľuďom i zvieratám, preto praktizovali rôzne ochranné úkony na odvrátenie ich negatívneho pôsobenia. Slobodné dievčatá pre zmenu využívali magickú moc stridžích dní na ľúbostné veštby, prostredníctvom ktorých mohli spoznať meno svojho nastávajúceho, jeho povolanie i to, odkiaľ mal pochádzať.

Atmosféru vianočných sviatkov deťom umocní výroba tradičných ozdôb, zdobenie medovníkov, ako aj názorná ukážka prípravy tradičného štedrovečerného stola, nad ktorým podľa starých zvykov visel vianočný stromček. Deti si z Gazdovského dvora odnesú nielen tradičné vianočné medovníky, naučia sa spievať koledy, ale predovšetkým získajú nové poznatky o pravej podstate Vianoc, na ktoré nemožno zabúdať.

Gazdovský dvor je stála expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia, prezentujúca tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. O dvor sa starajú gazda s gazdinou. Zrekonštruovaný objekt však nie je iba statickou ukážkou architektúry, tradícií a remesiel, ale počas celoročnej prevádzky žije skutočným životom poľnohospodárskej usadlosti. Umožňuje tak návštevníkom stať sa priamymi svedkami kopaničiarskeho života v myjavskom kraji, pozrieť si dobovú poľnohospodársku techniku alebo chované domáce zvieratá a vychutnať si tak dobu našich predkov všetkými zmyslami. Počas roka tu počas pravidelných podujatí tradičnej ľudovej kultúry a výchovno-vzdelávacích programov môžete zažiť kopaničiarsku svadbu, fašiangy, zabíjačku, veľkonočné šibačky, atmosféru medzinárodného folklórneho festivalu, dožinky, dupanie humna, vyskúšať si varenie slivkového lekváru, prípravu slivkových gulí, priadky, vychutnať si čaro adventu či Vianoce, ale aj obliecť si myjavský kroj. Takmer všetok mobiliár v interiéri i exteriéri Gazdovského dvora je autentický a pochádza z darov obyvateľov Myjavy, Turej Lúky, Starej Myjavy, Brestovca, Rudníka, Vrboviec a ďalších kopaničiarskych obcí. Zariadenie je súčasťou Kopaničiarskej ovocno-destilátovej cesty.

Web: Centrum tradičnej kultúry v Myjave

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo