BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Svätokatarínska ochutnávka mladých vín


Tento rok už XIX. ročník tradičnej priateľskej koštovky chystajú majstri svojho remesla v Modre. Akciu, kam majú všetky Katky, Katušky a Katarínky vstup zadarmo, si nenechajte ujsť v piatok 30. novembra.

S tradíciou degustácie mladých vín prišiel ako prvý na Slovensku spolok vinohradníkov a vinárov Vincúr v Modre. Založil tak tradíciu degustácií mladých vín pred ich oficiálnym uvedením na trh, kde si v priateľskej atmosfére svoje mladé vínka vzájomne pochvália a ohodnotia profesionálni aj amatérski vinári z Modry a širokého okolia. Veď história pestovania hrozna a výroby vína na území slobodného kráľovského mesta Modra siaha ďaleko do histórie.

Ide zároveň o zhodnotenie uplynulého vinohradníckeho roka a požehnanie modranských mladých vín. Potom už nasleduje obľúbená priateľská susedská degustácia prinesených vzoriek.

Všetko začne uvítaním hostí a prítomných. Po predsedovi spolku Vincúr Vincentovi Jakubcovi dostane slovo Vladimír Sodoma, ktorý zhodnotí vinohradnícky rok 2018. O piatej podvečer evanjelický farár Ján Oslík a rímskokatolícky kňaz Jozef Mišík požehnajú mladé vína, aby sa priateľská susedská degustácia prinesených vzoriek vín mohla rozbehnúť naplno.

Prečo Svätokatarínske mladé vínka? Najmä z dôvodu, že koncom novembra je už možné predegustovať prvé slovenské mladé biele a ružové vínka, ktoré sú už stiahnuté z kvasníc a odkalené, a to tak, že si vyznávači tohto lahodného moku budú v Modre môcť vychutnať ich podmanivú arómu a svieže kyselinky typické pre malokarpatské odrody, ktorých zber prebehol v mesiacoch september a október.

Označovať víno slovami "mladé víno" možno len víno s chráneným označením pôvodu, ak je naplnené do spotrebiteľského balenia najneskôr do konca kalendárneho roku, v ktorom sa vykonal zber hrozna použitého na výrobu tohto vína. Také víno možno začať uvádzať na trh najskôr v prvý novembrový pondelok roku zberu hrozna. Svätokatarínske víno je mladé víno, pri ktorom medzi zberom a príchodom na trh prejde iba pár týždňov. Má ľahkú farbu a do 12 percent alkoholu.

Web: Modranský spolok vinohradníkov, vinárov, znalcov a milovníkov vína

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo