BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Deň otvorených pivníc

Ako vždy koncom novembra, aj v tomto roku na Malokarpatskej vínnej ceste otvoria tie najkrajšie pivnice. Tunajší vrchol sezóny láka k sebe milovníkov vína ako sladké plody viniča škorce už po devätnásty raz. Svoje tajomstvá odhalí 229 vinárov v 169 pivniciach od Bratislavy po Trnavu. Opäť nastal ten jesenný čas zretia vína v sudoch.

Pokiaľ máte čas a chuť, strávte štvrtý novembrový víkend s malokarpatskými vinármi a prijmite v čase Župnej jesene pozvanie do najkrajších miestnych pivníc, aby ste mohli zhodnotiť ich celoročnú prácu vo vinici a podelili sa s nimi o jej výsledok.

Počas dvoch dní budú v ponuke najmä vína mladé, tohtoročné. A pretože zber hrozna začal o dva týždne skôr, vína už budú mať svoj buket, avšak zároveň stále svoju tohtoročnú sviežosť. Vinári budú ponúkať aj vína minulých ročníkov a niekde pre vás možno otvoria aj archív. Svoje pivničky znova otvorí aj širšie centrum Bratislavy.

Začiatok vášho putovania môže byť na Devíne, kde ochutnáte nielen hroznové ale aj typické ríbezľové vína, na ktoré sú Devínčania, verní miestnej tradícii, právom hrdí. Najviac historických pivníc ponúka Svätý Jur, kde nájdete, okrem iných, tiež pivnicu s fotografiami skvelých slovenských hercov, ktorí v tejto pivnici nakrúcali najznámejší vinohradnícky seriál Červené víno o rodine Habdžovcov. Najstaršou pivnicou je Renesančný vinohradnícky dom, ktorý už pred 500 rokmi prebúdzal v ľuďoch vo svojich kamenných pivniciach, chuť na dúšok vína. Hneď ďalšie v poradí sú mestá Pezinok, Modra a Trnava, ktoré okrem starých klenbových pivníc, ponúknu aj pivnice hodné stredu Európy. Spoznáte tu moderné technológie výroby vína a navštívite vinárstva, za svoju produkciu posvete zbierajú víťazstvá.

Deň otvorených pivníc však nie je len o víne, je o krásnej, vinicami posiatej krajine, o regionálnej gastronómii, často práve pod taktovkou šikovného vinára, ale aj sprievodnom programe, keď sa v pivničkách strieda ľudová hudba, country, jazz či ethno – rock. V tento čas pre vás otvoria aj najväčšie stredoeurópske pivnice hradu Červený Kameň s mimoriadnym výkladom o histórii pivníc. Počas dvoch dní sa dejiny striedajú s prítomnosťou a otvárajú tak svoje dvere a brány do 169 pivníc v 29 mestách a obciach Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Deň otvorených pivníc je najznámejšie vinárske podujatie na Slovensku. Počas neho môžu návštevníci nazrieť do množstva pivníc stoviek malokarpatských vinárov. Putovanie za skvelým malokarpatským vínom začína priamo pod starobylým hradom Devín. Nebude však jediný, hradné pivnice sa otvoria aj na Červenom Kameni. Čakajú vás nielen malé útulné pivničky, ale aj veľké moderné vinárstva či teplé degustačné miestnosti od bratislavských mestských častí Devín, Staré Mesto, Vajnory, Raču, cez Svätý Jur, Limbach, Modru, Častú, Doľany až po Trnavu. A čo sem ľudí najviac láka? Výborné malokarpatské vína, ktoré mali počas májovej verzie Otvorených pivníc ešte kostrbaté kontúry, úprimnosť vinárov a priateľské stretnutia.

Tradícia Dňa otvorených pivníc sa začala písať v roku 1999. V prvom ročníku sa do projektu zapojila necelých 20 subjektov v Pezinku a okolí a postupne sa rozšíril po celej trase Malokarpatskej vínnej cesty. Odvtedy každoročne umožňuje nahliadnuť priamo do pivníc výrobcov vína a podporuje tradíciu konzumácie mladého vína a vinohradníctva. Milovníkom vína dáva príležitosť degustovať vína z celého malokarpatského regiónu priamo v prevádzkach, kde sa vyrába, rozprávať sa o víne s producentmi a spoznávať jeho tajomstvá. Významnou mierou sa tiež podieľa na zvyšovaní kultúry podávania a pitia vína v Malokarpatsku.

Vstupenkou do pivníc je taštička a pohár s logom podujatia, ďalej mapa, ktorá vás do pivníc dovedie, ako aj Vínny pas - Bedeker vinárov. Určite sa druhý deň nebudete nudiť, veď v ňom nájdete sprievodný program počas Dňa otvorených pivníc a skvelú regionálnu gastronómiu, ubytovanie v hoteloch a penziónoch na Malokarpatskej vínnej ceste, ale predovšetkým profil každého prezentujúceho sa vinára s históriu jeho vinárstva. Dvojdňová akcia umožňuje pri dobrom víne, jedle, s priateľmi a v dobrej nálade si vychutnať atmosféru vínnych pivníc v piatok a sobotu.

Vinársky rok na Malokarpatskej vínnej ceste vrcholí na jeseň vinobraním, požehnaním vína a najmä Dňom otvorených pivníc, ktorý láka tisíce priaznivcov zo Slovenska i zo zahraničia. Na rozdiel od vinobrania či iných podujatí, sa toto usporadúva v rámci celej Malokarpatskej vínnej cesty od Bratislavy po Trnavu a návštevníci vyzbrojení vínnym pasom, ochutnávacím pohárikom a ďalším príslušenstvom putujú po regióne za svetlami otvorených pivníc. Ich počet vysoko prevyšuje 150 a ponúka možnosť ochutnať víno od ešte väčšieho počtu malých i veľkých výrobcov, členov občianskeho združenia Malokarpatská vínna cesta. Na Malokarpatskej vínnej ceste si na svoje nepríde iba milovník vína, rovnakú šancu má aj milovník architektúry, histórie či putovania prírodou – veď cesta medzi vinicami je osviežením pre telo i dušu.

 

Pridajte sa k tisícom milovníkov kráľovského nápoja, zájdite sa ním 23. a 24. novembra osviežiť do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti a odhaľte poklady miestnych pivníc.

Web: občianske združenie Malokarpatská vínna cesta

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo