BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Prepadlisko pri obci Bukovec

Geológovia hovoria, že za vznik prepadania môžu treťohorné nerasty. Kombinácia vápnitých ílovcov a slieňovcov poprekladaná pieskovcami. Vznikli tak šmykové plochy, ktoré po dôkladnom premáčaní nadobudli tú správnu viskozitu, aby sa skĺzli samy do seba.

Doslova samy do seba, pretože nešlo o klasický zosuv pôdy na naklonenom svahu. Rýchlosť, s akou proces prebehol, by možno nikoho neprekvapila, no rozsah prepadliska je pre túto oblasť viac ako neobvyklá. Zaujímavé je, že proces podľa odborníkov spôsobili asi prebiehajúce klimatické zmeny. Dlhodobé sucho vystriedané intenzívnymi zrážkami.

Prepadlisko sa už pomaly stráca. Napriek tomu sú v okrajových častiach stále pekne viditeľné, farebne odlíšené pásy geologických vrstiev. Na pár miestach ešte trčia hlinené komíny a veže a pravdepodobne sa z času na čas stane, že sa do prepadliska zosunie aj blízko rastúci strom. Tráva a burina už zarástli dno priepasti, pohyb v nej je teda veľmi sťažený. Všetko toto je pripomienkou, ako rýchlo sa okolitá príroda vyrovná s takýmto novotvarom.

 Krása tohto miesta je naozaj neobvyklá. Chce to dosť fantázie, predstaviť si procesy, ktoré stáli pri jeho vzniku, a takýmito očami sa naň pozerať. Len pre toho, kto to dokáže, sa oplatí miesto navštíviť. V opačnom prípade to je len jedna z tisícok jám, ktorá sa aj tak časom stratí. 

Tip na návštevu tohto miesta som našiel v knihe Márie Bizubovej – Kamene (Dajama, edícia Prírodné krásy Slovenska). Autorka veľmi elegantne a jednoducho opísala prístup k prepadlisku. Nebyť však návštevníkov z Trnavy na bukoveckom cintoríne, asi by sme podľa tohto opisu miesto nikdy nenašli. Práve cintorín je kľúčovým miestom pre zorientovanie sa. Ak prichádzate od obce Prietrž, pred príchodom do Bukovca uvidíte najskôr cestu odbáčajúcu smerom vpravo a za ňou cintorín. Po ceste vpravo sa musíte vydať (bez toho, aby ste pokračovali do dediny) smerom na hrebeň kopca. Na hrebeni sa cesta prudko stáča smerom vpravo, pričom v priamom smere uvidíte pred sebou siluetu hradu Branč a zdanlivo k nemu smerujúcu poľnú cestu. Pokračovať musíte po poľnej ceste. Vstup k prepadlisku nie je, pravdaže, nijako označený. Znakom jeho existencie je medzera medzi stromami lemujúcimi ľavý okraj poľnej cesty. Od začiatku poľnej cesty môže byť vzdialený približne 150 metrov.

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo