BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Kostol sv. Ondreja, Mauzóleum Andreja Hlinku Ružomberok

Veľmi obľúbenými sú prechádzky po historickom centre Ružomberka, a to po uliciach Mostová a Podhora a po Námestí Andreja Hlinku, ktorého súčasťou je aj Mauzóleum Andreja Hlinku, Kostol sv. Ondreja a historická budova mestského úradu. V Ružomberku sa nachádza Liptovské múzeum, v ktorom sa nachádza stála expozícia fotografií, exponátov a artefaktov z regiónu Liptova.

Okrem stálej expozície sa tu konajú rôzne výstavy umeleckých diel a fotografií (Fotofórum, Strom). V meste je tiež jediné skautské múzeum na Slovensku. Taktiež sa tu nachádza Galéria Ľudovíta Fullu.

Mesto sa nachádza v blízkosti Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Chočských vrchov, ktoré umožňujú ľahké a stredne ťažké túry.

Súčasťou Ružomberka je tiež Vlkolínec, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Predstavuje unikátnu pamiatkovú a ľudovú rezerváciu.

Kostol sv. Ondreja
Dominantnou stavbou Námestia Andreja Hlinku, ktoré vzniklo na mieste stredovekej osady Rosenberg, založenej nemeckými osadníkmi, je monumentálny rímskokatolícky Kostol sv. Ondreja. Chrám postavili v neskorogotickom slohu v roku 1585 na základoch staršej gotickej sakrálnej stavby zo 14. storočia. Časť staršieho kostola pravdepodobne zakomponovali do múrov novšieho. V interiéri kostola sa zachovala neskorogotická krstiteľnica zo 16. storočia. Zaujímavé sú sklené vitráže od Ľudovíta Fullu. Vo veži kostola, navonok novoslohového, je najstarší liptovský zvon Andreas z roku 1585, vyrobený v dielni banskobystrického zvonolejára Andreja Sladiča.

Mauzóleum Andreja Hlinku
Pod južnou loďou Kostola sv. Ondreja v Ružomberku sa nachádza mauzóleum s truhlou, v ktorej však nespočívajú žiadne telesné pozostatky. Mauzóleum je symbolickým pietnym miestom. Predstavuje dôstojnú spomienku na kňaza a politika Andreja Hlinku (1864 – 1938), významnú osobnosť novodobých dejín Slovenska. Jeho život je úzko spätý s Ružomberkom, kde žil a pôsobil ako farár od roku 1905. Potom čo 16. augusta 1938 zomrel na ružomberskej fare, pochovali ho do krypty k jezuitom. Do mauzólea postaveného podľa projektu Jozefa Švidroňa uložili Andreja Hlinku v októbri 1941. Pred príchodom Červenej armády telesné pozostatky ukryli na miesto, ktoré nie je verejne známe, no v zainteresovaných kruhoch sa vraj traduje. A tak sa telo Andreja Hlinku do ružomberského mauzólea ešte nevrátilo.

Ružomberské schody
Z ružomberského Námestia Andreja Hlinku sa do takzvaného dolného mesta schádza po šestici monumentálnych schodísk. Výškový rozdiel prekonáva celkove 579 schodov. Sú tu Školské schody, Tmavé schody, Ružové schody, schody na Mostovej ulici, schody v Severnej uličke a Kláštorné schody. Najdlhšie sú Školské schody so 155 stupňami.

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo