BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Kolový mlyn

Vodný mlyn bol z pôvodného lodného mlyna prestavaný na kolový v roku 1905. Po rekonštrukcii objektu v roku 1995 čaká návštevníkov na brehu Malého Dunaja v malebnom prírodnom prostredí. V blízkosti mlyna je skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce.

Vodný kolový mlyn, alebo Némethov mlyn v Jelke patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o valcový trojpodlažný drevený mlyn s nadstavcom pre výťahy, žľabom na spúšťanie vrec do vozov a prachovou komôrkou. Po úplnej deštrukcii mlyn v roku 1993 obec zrekonštruovala a v areáli zriadila múzeum.

Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja, ktorý vytvára meandrovité koryto. Najstarší doklad o tomto mlyne pochádza z roku 1894. Pôvodne to bol lodný mlyn a až v roku 1900 sa začalo s jeho prestavbou. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti, pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi Vincentovi. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Vlastivedné múzeum v Galante vypracovalo technické zameranie a projektovú dokumentáciu a kvôli havarijnému stavu budovy rozobralo mlyn. Obnovenie budovy a areálu vodného mlyna sa zásluhou Obecného úradu v Jelke realizovalo za 18 mesiacov od novembra 1992. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti, v blízkosti mlyna je vybudovaný skanzen, zameraný na poľnohospodársku činnosť v obci Jelka. Otváracie hodiny sú denne od 08:00 do 20:00 hod. V blízkosti mlyna sa nachádza dobre vybavené táborisko pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí.

Foto: www.muzeum.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo