BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Vítanie jari v Púchove

Jar prichádza aj do Púchova. Veľkonočný jarmok po ôsmy raz spestrí pešiu zónu a na vás čakajú jarné inšpirácie, skvelá atmosféra a dobrý program. Púchovská dolina sa môže chystať na skvelú sobotu, bude na čo pozerať, aj čo ochutnať. Púchov je v širokom okolí známy organizovaním výročných jarmokov. Hlavný program toho veľkonočného sa bude tradične konať na pešej zóne. Ako každoročne, aj tentoraz vystúpia deti z miestnych škôl, ako aj púchovské detské folklórne súbory Biela voda a Púchovček s Detská ľudová hudba Lachovček.

PROGRAM

10:00 slávnostné otvorenie a program Zajkov veľkonočný príbeh

14:15 vynášanie Moreny

15:00 vystúpenie Mirky Miškechovej

 

Veľkonočné predstavenie Divadla Makile z Bratislavy prinesie zamyslenie o podstate sviatkov a dôležitosti kamarátstva v našich životoch. Zajkov veľkonočný príbeh bude o zvieratkách – kamarátoch, čo sa nevedia dočkať veľkonočnej zábavy. Ako však k tomu príde malý Zajko, ktorý je srdcom záhradkár? Dá prednosť mrkvičkám či kamarátom?

Nasledovať budú jarné pásma púchovských materských a základných škôl, Základnej umeleckej školy Púchov, Centra voľného času Včielka a Smajlíka Divadla Púchov. Po nich príde na rad program a sprievod detských folklórnych súborov Púchovček, prípravky pre Púchovček, Biela voda, detskej ľudovej hudby Lachovček vyvrcholí pálením a púšťaním Moreny dolu Váhom. Na úplný záver vystúpi sama s gitarou Mirka Miškechová.

V roku 1999, na 350. výročie udelenia jarmočných privilégií, sa v Púchove obnovila tradícia jarmokov. Púchovský jarmok sa koná vždy v tretiu septembrovú sobotu na Námestí slobody a je najnavštevovanejším podujatím v Púchove. Okrem neho si však v rámci vítania jari obľubu rýchlo v širšom okolí získala aj jeho veľkonočnú verzia. Púchov si tak udržiava tradíciu jarmočného mesta až do dnešných čias. Príďte do metropoly Púchovskej doliny v sobotu 17. marca okúsiť staré tradície aj chutné dobroty na už tradičné vítanie jari.

Púchov sa stal dôležitým centrom obchodu po tom, čo kráľ Ferdinand III. v roku 1649 udelil mestu právo konať niekoľkokrát do roka tzv. „výkladné jarmoky“, kde sa obchodovalo so spotrebným tovarom a dobytčie trhy, teda právo obchodovať s dobytkom, ošípanými i menšími zvieratami. To pre Púchov znamenalo prílev obchodníkov a remeselníkov zblízka i z ďaleka. Zároveň mesto mohlo vyberať tržné poplatky. Najprv išlo o 4 jarmoky, po jednom v každom ročnom období - v pondelok po Novom roku, po Veľkej noci, po sv. Margite a po Všetkých svätých - a po príhovore sedmohradskej kňažnej Zuzany Lórantfiovej, vdove po Jurajovi I. Rákocim u svojho vnuka a vlastníka lednického panstva, kniežaťa Františka I. Rákociho, Trenčianska stolica povolila ďalšie dva jarmoky. Jarmočníci, ktorí na trhy prichádzali, boli oslobodení od mýta.

Web: oficiálne stránky mesta

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo