BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Modrý kostolík


Táto najatraktívnejšia bratislavská secesná budova je oficiálne známa ako Kostol svätej Alžbety Uhorskej, no bežne sa označuje jednoducho ako „Modrý kostol“. Jeho štýl, ktorý je známy aj ako uhorská secesia, sa opakuje aj v prípade neďalekej školy na Grösslingovej ulici.

Patrí k našim najvýznamnejším pamiatkam. Je to už sto rokov, čo krásnu secesnú stavbu vysvätili, bolo to presne 11. októbra 1913, Projektant Ödön Lechner pôvodne plánoval vybudovať kaplnku z telocvične blízkeho gymnázia. Študenti však protestovali u uhorského ministra školstva Apponyiho, ktorý napokon súhlasil s postavením kaplnky mimo školského dvora.Napokon predstavitelia mesta, aj vďaka záujmu kráľa Františka Jozefa, rozhodli, že Lechner môže namiesto gymnaziálnej kaplnky postaviť nový kostol.

Po prvej svetovej vojne zo secesnej stavby odstránili maďarské nápisy a zmenšeninu uhorskej kráľovskej koruny. Modrý kostolík je zasvätený patrónke vdov, žobrákov a sirôt, svätej Alžbete, ktorá sa narodila na Bratislavskom hrade. Od 11. do 13. októbra dokonca budú v Starom Meste oslavy pomenované Tri dni so svätou Alžbetou.

Interiér aj exteriér kostola sú vymaľované odtieňmi bledomodrej farby a vyzdobené modrou majolikou. Dokonca aj strešná krytina má modrú glazúru. Súčasťou stavby je tiež oválna veža vysoká 36,8 metra.

Fotot:www.bratislava-info.net

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo