BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Veľké Uherce kaštieľ


Štvorkrídlová budova, stavaná okolo obdĺžnikového arkádového dvora s vežami na nárožiach. Dvojtraktové prízemie s neogotickou kaplnkou, ktorá je prístupná bohato riešeným portálom. Fasáda budovy členená bohatými neogotickými architektonickými článkami.

Pôvodne renesančný zo 17. storočia postavil v roku 1622 Michal Bošány s manželkou Margarétou. Kaštieľ bol v 18. storočí zbarokizovaný a v rokoch 1845 až 1860 úplne prestavaný Thonetovcami v romantickom neogotickom slohu s ponechaním časti pôvodných miestností na prízemí. Po roku 1945 bola v kaštieli zriadená škola. V roku 1970 bol urobený pamiatkový výskum a v roku 1979 začal pamiatkostav Žilina necitlivú rekonštrukciu. Po roku 1990 boli všetky práce zastavené, kaštieľ patril dočasne kancelárii prezidenta a dnes je majetkom obce.

Na druhom podlaží reprezentačné miestnosti s vyrezávanými drevenými stropmi, stenami obloženými drevenými obkladmi a vzorovým parketom. Romantická rytierska sieň s bustami rytierov na stenách. Vo vnútornom zariadení gobelín, umiestený v slávnostnej sieni, predstavuje kráľa sediaceho na tróne, obklopeného množstvom postáv. Reliéfna podobizeň baróna Thoneta z roku 1904 od P. Brežthuta z Viedne. Rokokový rám z 2. tretiny 18. storočia.

Kaštieľ je v súčasnosti v rukách obce a chátra.

Foto: www.pamiatky.sk

Súťažná otázka
Súťaže sa môžete zúčastniť do 01.01.1970

Súťaž je ukončená.

Zadajte Vaše heslo