BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Povesť o zelenej vode

Bolo to dávno keď pánovi Beckovského hradu patrili okolité jazerá, rieka Váh, polia, lúky, ba i ľudia. Jeho najväčšou záľubou boli poľovačky. Raz na poľovačke naháňali starého prievozníka. Chcel sa dozvedieť, či vyhrá človek, alebo psy. Svorka už starca dohonila a začala trhať biedny odev.
LenPoSlovensku

Príďte spoznať Jozefa Murgaša - priekopníka bezdrôtovej telegrafie

Vynálezy Jozefa Murgaša, priekopníka bezdrôtovej telegrafie, bansko-bystrického rodáka, autora 12 patentov v oblasti rádiotelegrafie, môžete bližšie spoznať na jednom z prvých sprievodných podujatí tohtoročného Týždňa vedy a techniky 2014. Výstava pod názvom „Wireless World – bezdrôtový svet“ sa koná od soboty 1. novembra do 13. novembra 2014 v bratislavskom OC AVION.
LenPoSlovensku

Predná izba ÚĽUV predstavuje minulosť aj súčasnosť ľudovoumeleckej výroby z Považia

V Prednej izbe ÚĽUV na Námestí SNP 12 v Bratislave sa tento raz v rámci cyklu výstav mapujúcich regióny Slovenska predstaví Považie. Návštevníci od 28. 10. 2014 do 15. 2. 2015 budú môcť uvidieť vzácne artefakty z Múzea ľudovej umeleckej výroby, ale aj zakúpiť si výrobky od súčasných výrobcov z Považia.
LenPoSlovensku

Na Dušičky pozor na sviatočných vodičov

Pomaly sa blíži deň, kedy sa ľudia stretnú v kruhu rodiny, aby mohli spoločne zájsť na cintorín, zapáliť sviečku svojim blízkym a uctiť si tak pamiatku všetkých svätých. Dušičky však so sebou každoročne prinášajú aj množstvo nepríjemných situácií. Mnoho Slovákov sa presúva domov cez celú republiku.
LenPoSlovensku

Ján Chalupka 

prozaik, satirik, dramatik, predstaviteľ obrodeneckej literatúry PS: Anonymus Belae Regis Notarius; CLVI; chlk; Chlk; N. Ch.; P. P.
* 26.10.1791 Horná Mičiná
† 15.07.1871 Brezno

LenPoSlovensku

Ubytujte sa v rodinnom Hoteli Solisko na Štrbskom Plese a vyrazte na túry

Vo Vysokých Tatrách bude od 1. novembra 2014 do 15. júna 2015 tradičná zimná uzávera vysokohorských chodníkov. Využite teda posledné víkendy, či celé týždne pred uzáverou, na posledné tohtoročné túry na Kriváň, Rysy a ďalšie obľúbené miesta vo Vysokých Tatrách, ktoré budú nasledujúceho pol roka nedostupné. Chodníky ku všetkým vysokohorským chatám, s výnimkou Chaty pod Rysmi, budú však prístupné celoročne. Ideálnou základňou pre vysokohorskú turistiku je rodinný Hotel Solisko, priamo na brehu Štrbského plesa.
LenPoSlovensku

RUŽINDOLSKÁ, POSLEDNÁ BOSORKA

V sobotu 25. októbra si obec Ružindol, neďaleko Trnavy, pripomenie 270. výročie odsúdenia a upálenia Ružindolských bosoriek. Historické udalosti vedúce k upáleniu obvinených žien budú inscenované ako historické hrané scény v priestoroch lokálnych vinárstiev s vyvrcholením „upálenia bosorky“ pri obecnom cintoríne. Túto históriu dokumentuje aj známy česko-slovenský film „Posledná bosorka“ natočený v roku 1956.  Podujatie organizuje Trnava Tourism.  
LenPoSlovensku

O kultúre a kultúrnosti

V historickej dominante Trebišova, v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína sa 12. októbra 2014 o 16.00 hodine uskutoční rozprava v podaní predsedu Spolku sv. Cyrila a Metoda a odborného asistenta na Gréckokatolíckej teologickej fakulte PU v Prešove v jednej osobe doc. ThDr. Michala Hospodára, PhD. Tematicky bude stretnutie zamerané na kultúru, ktorú prednášateľ priblíži z pohľadu kresťanskej cirkvi.
Zadajte Vaše heslo