BA
BB
KE
NI
PO
TN
TT
ZA

Prihlásenie

Nahrávanie videa ...

Počasie

In-počasie
LenPoSlovensku

Folklórny festival Východná

Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou, a je zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov.
LenPoSlovensku

SACR propaguje MSJ v Jasnej aj v susedných krajinách

Majstrovstvá sveta juniorov (MSJ) v alpských disciplínach v Jasnej podporí aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Pre podporu a reklamnú medializáciu tohto významného podujatia nasadzuje na oba programy RTVS a televíziu TA3 reklamný spot. V poľštine pôjde spot na najnavštevovanejšom poľskom portále onet.pl. Okrem toho sú pripravené aj rozhlasové spoty, ktoré podporia podujatie v maďarskom Juventus Radió a v českom rádiu Frekvence 1.
LenPoSlovensku

Poisťovacie podvody ako národný šport?

Allianz – Slovenská poisťovňa v roku 2013 aktívne prešetrovala podozrivé okolnosti pri 1953 škodách, pričom objem potenciálneho plnenia predstavoval viac ako 4,7 milióna eur. Počet potvrdených podozrení sa vyšplhal na 1738 škôd, čo je až 89 percent zo všetkých prešetrených škôd. Až v deviatich z desiatich prešetrovaných prípadov sa tak v minulom roku preukázal pokus o poisťovací podvod.
LenPoSlovensku

Poklad 1658 strieborných mincí z Horelice

Poklad 1658 strieborných mincí, uložených v hlinenom krčahu, našiel Jozef Kubica na konci marca roku 2000 v Čadci v prímestskej časti Horelica. Najstaršou mincou je denár Mateja Korvína z r. 1489, najmladšou je 3-grajciar Leopolda I. z roku 1677.
LenPoSlovensku

Festival Európskeho ľudového remesla stále mladne

V druhý júlový víkend sa v Kežmarku každý rok stretnú obdivovatelia ľudového umenia a remesiel.  V roku 2014 sa bude 11. - 13. júla konať už dvadsiatyštvrtý Festival Európske ľudové remeslo. Mestom sa budú niesť  príjemné vône domácich koláčov, posuchov, rôznych maškrt, pravých syrov, mäsových pochúťok a samozrejme, nebude chýbať spev, hudba, tanec a dobrá nálada. Všetko sa zvyčajne točí okolo dvoch stoviek zručných remeselníkov, ktorí oživujú a ďalej rozvíjajú vzácne umenie z dávnych čias. Ak budete v tom čase pod Vysokými Tatrami, určite neoľutujete, ak ho navštívite...
LenPoSlovensku

Najväčší romantici miera vysoko: Valentín si môžete užiť aj priamo pod Gerlachom

Slovné spojenie „láska nebeská“ určite  vzniklo niekde poriadne vysoko v horách - tam, kde  romantiku nekazí žiadny hluk, smog ani vyzváňanie telefónov.  Presne také miesto nájdete priamo pod majestátnym štítom Gerlachu. Aj keď ho  všetci poznajú pod názvom  Sliezsky dom, s drevenou chatou, známou zo starých fotografií a študentských  výletov, má tento  trojhviezdičkový horský hotel spoločný už len  nadčasový architektonický výraz, ktorý zostal zachovaný aj po rozsiahlej prestavbe v roku 2010.  V jeho  vnútri teraz  nájdete všetko, čo pre romantický a ničím nerušený  pobyt potrebujete.
LenPoSlovensku

Nehody na železničných priecestiach spôsobujú stále vyššie škody

Dopravné nehody, ktoré vznikajú ako dôsledok zrážky s vlakom, patria k menej početným poistným udalostiam, ale ich následky sú často tragické a spôsobujú obrovské finančné škody. Závažnosť nehôd a najmä nárast výšky škôd potvrdzujú aj štatistiky Allianz – Slovenskej poisťovne. Tá v roku 2013 zaznamenala 46 poistných udalostí z povinného zmluvného poistenia, ktorých príčinou vzniku bola zrážka s vlakom alebo električkou, v celkovej výške takmer 750-tisíc eur.  Priemerná výška takejto škodovej udalosti je tak niekoľkonásobne vyššia ako pri iných dopravných nehodách.
LenPoSlovensku

Jonáš Záborský


Historik, publicista, redaktor, evanjelický, neskôr katolícky kňaz, básnik, prozaik, autor homiletickej a historickej literatúry, literárny kritik a teoretik.

* 03.02.1812 Záborie                    † 23.01.1876 Župčany
Zadajte Vaše heslo